Menu

Fredericia fF skifter træner til sommer

image Mogens Hjorth havde sneget sig til JS fodbold tirsdag eftermiddag.
Jesper Kongsted
05. juni 2018 kl. 16:13
FFF skifter træner til sommer, for klubbens førstehold.

 Efter det for en måned siden, blev klart at klubben, ikke ønskede at forlænge aftalen med Brian Kastling - som jf aftalen havde udløb, med udgangen af 2018  er der opstået en fantastisk mulighed, for ansættelse af Mogens Hjort, som ny træner for klubbens førstehold. Mogens har via sit virke i FC Fredericia, et unikt kendskab til en meget stor del, af den nuværende førsteholdstrup i klubben. Han har netop haft en stor del af spillerne igennem FC Fredericia. Vi har store forventninger til, at Mogens kan fortsætte det gode samarbejde, med at integrere FCU spillere i klubben. Vi glæder os til samarbejdet med Mogens, som har første officielle dag i Madsby 1.7. Samtidig vil vi gerne sige Brian Kastling tak for samarbejdet, og ønsker Brian held og lykke med trænergerningen fremover.

På vegne af bestyrelsen i Fredericia f.F

Jesper