Menu

3.holdet med kniven for struben

Bjarke Holm Jensen
11. maj 2018 kl. 19:48
Klubbens 3. hold skal have points lørdag hvis drømmen om oprykning skal have gang på jord

Ingen er i tvivl om at klubben kan mønstre et 3. hold i serie 5 i en bedre forfatning på de fleste parametre, end længe set. Til trods for dette har man i de første 4 kampe allerede sat 6 points til med 2 nederlag. Dette har naturligvis sat drømmen om oprykning til serie 4 under gevaldig pres. 

Der har været hvisket lidt om "århundredets stærkeste serie 5 række". Men i morgen formiddag er det tid at lægge selvmedlidenheden på hylden og sætte handling bag egne ambitioner. For da er der retur opgør imod rækkens absolutte tophold fra Trelde GI som har max.udbytte på 12 points for sine første 3 kampe. 

Med tanke på vejrudsigten som lover sol og sommer over Madsby forventes der stort ryk-ind af både fodboldentusiaster og barnevogne i hobetal når kampen startes op på klubbens opvisningsbane i morgen. 

Kampstart kl 10.45.

God fornøjelse til alle