Menu

Serie 3 sikret forbliven

image Klubbens serie 3 sikrede sig forbliven i serie 3 uden at spille. Arkivfoto.
Bjarke Holm Jensen
01. november 2018 kl. 21:54
Torsdag aften sikrede klubbens 2. hold forbliven i serie 3 uden at spille

Klubbens 2. hold i serie 3 har haft en stærk 2. turneringshalvdel og har ikke tabt de seneste 5 kampe. Senest spillede de i weekenden 1-1 på udebane i en god kamp imod Kolding Boldklub. Holdet har stille og rolig bevæget sig fra en pladsering under stregen til en aktuel midterpladsering.  Efter weekendens uafgjorte kamp bragte holldet sig meget tæt på forbliven i rækken inden sidste spillerunde den kommende weekend.  Således skulle 3 kommende kampe gå i f'ernes disfavør, i så fald ville man mangle et sølle point som i givet fald skulle hentes i et vakseægte nedrykningsdrama i Madsby mod Vester Nebel. 

Dette drama blev dog torsdag afgen forvandlet til en ligegyldig kamp da Vamdrup vandt deres opgør imod Dalby med 3-1.  Dermed kan f'erne ikke længere hentes.  Af respekt for de øvrige hold må man dog formode at holdet går på banen på lørdag kl 13.30 for at sætte et anstændigt punktum for efteråret.